EXPEDICE LITOVELSKÉ POMORAVÍ 3 - 6. července 2011

Cyklistická expedice Litovelským Pomoravím.

3. - 6.července 2011

Červencové svátky se letos opět staly možností navštívit  na kole některá zajímavá místa naší země a spojit sportovní aktivitu s možností poznání nám doposud neprobádaných lokalit. TJ Sokol Mysločovice uspořádal již 4 ročník tohoto cyklistického putování a tentokráte v oblasti lužních lesů řeky Moravy v okolí Litovle a v blízkém okolí.  Nevlídné počasí předcházejících dnů a i zamračené počasí v době odjezdu způsobilo, že ze 20 přihlášených účastníků se účastní pouze 14 ale to nám nic nebrání v naplnění svých plánů. V neděli 3. července vyjíždíme do obce Mladeč kde máme zajištěno ubytování přímo pod známými jeskyněmi a jelikož přijíždíme v době kdy jsou jeskyně otevřeny - nečekáme a účastníme se nejbližší prohlídky. Asi půlhodinu strávíme v jeskyni plné chodeb, krápníků , syntrové výzdoby a tajemných dómů a když zjistíme, že se počasí natolik umoudřilo nasedáme na kola a kolem lužního lesa vyrážíme směrem do Litovle .  Do večera stihneme navštívit město, zakoupit nějaké potraviny a  občerstvení a jelikož se blíží večer - honem zpět .V pondělí ráno si vytýčíme náročný cíl. ZOO a poutní místo Sv. kopeček. Cesta ubíhá po rovinách lužního lesa celkem rychle  ale začínající déšť nás zastavuje těsně pod branami kláštera a nepřízeń počasí přečkáváme při občerstvení v jedné z mnoha pohostinství v tomto místě.  Pro nejistotu ve vývoji počasí se vracíme zpět a do večera absolvujeme i prohlídku zajímavého okolí místa ubytování.

Úterní ráno je již plné optimismu. Obloha je modrá, sluníčko svítí a tak absolvujeme nejnáročnější trasu z plánovaného programu. Během dne navštěvujeme poměrně kopcovitějším terénem Javoříčské jeskyně, hrad Bouzov, arboretum v Bílé Hoře a další zajímavá místa v okolí této trasy a někteří "vrcholoví sportovci" stihnou i vzdálenější místa. Večerní návštěva místní restaurace nám pomohla doplnit ztracené kalorie a program na další již hezký den byl naplánován opět do lužních lesů a města Olomouce, přičemž někteří navštěvují nadaleký hrad Úsov s expozicemi vycpané zvěře z Evropy i z celého světa především z Afriky. Po návratu v pozdním odpoledni si všichni uděláme pěší tůru po naučné stezce vrchu Třesín,ve kterém se nalézají nejenom Mladečské jeskyně ale i jeskyně Podkova - kde si všichni zúčastnění včetně dětí splní bobříka odvahy průchodem occa padesátimetrové přístupné jeskyně za pomocí asi 10 svíček rozmístněných po trase.

Ve středu odjíždíme domů- pan Broža na kole - ostatní auty:-) . Přes původní nepříznivou předpověď počasí to nebylo ani letos vůbec zlé a všichni zúčastnění si mohli zasportovat v příjemném prostředí, navštívit hezká místa naší země  a udělat zase něco pro své zdraví a fyzickou kondici.

Příští expedice je plánována již opět na květnové svátky , ale cíl je prozatím neznámý .

Zdeněk Gzdoš