Nízké Tatry 2011

Nízké Tatry 2011.

Letošní rok sportovněturistického pobytu pořádaného rekreačním oddílem Tj Sokol Mysločovice  a sportovní a sociální komisí OÚ mysločovice byl ve znamení rekordní účasti 78 zájemců.  Jižní strana Nízkých Tater byla oblastí, do které jsme v průběhu 16 let neměli možnost nahlédnout a tak letošní rok už tuto zkutečnost změnil.  Naším cílem bylo rekreační zařízení "Lomnistá" s hotelem a chatkami na úpatí jižních svahů zmíněného pohoří.

Oproti minulému roku jsme se letos vypravili pouze na 5 dnů, ale i tak bylo v plánu navštívit spousty zajímavých míst. Vyjíždíme dvěma autobusy v úterý 16 srpna a s krátkými zastávkami při cestě kdy nabíráme další účastníky se blížíme ke hranicím Slovenska.Na cestu nám ještě "vydrželo" oblačné počasí předcházejících deštivých dnů a s příjezdem na místo pobytu bylo sluníčka více a více. Po ubytování se v hotelovém areálu jsme si každý udělali program dle svého uvážení. Pohlédli jsme si okolí, někdo pěšky, jiní na kolech  a někdo dal přednost návštěvě nedaleké vesnice. Po večeři jdeme první den brzy spát, neboť ve středu nás čakají vysokohorské tůry.

Obloha ve středu je jako malovaná a všichni účastníci vyjíždíme pod nejvyšší vrcholky pohoří nízkých Tater. Většina účastníků využívá lanovky k příblížení se k vrcholovému hřebeni pohoří - nicméně až na vrchol to jde jen "po svých" . U stanice lanovky s názvem Kosodrevina   se dělíme na více skupin. Někteří jdou až na vrcholový hřeben s nejvyššími horani CHopkem a Ďumbierem jež převyšují 2000m n/m, jiní dávají přednost méně náročnějším trasám - by´t i ty se nakonec jeví jako neméně náročné. Po trase se nám nabízejí nádherné výhledy do okolní krajiny a pro většinu účastníků je tato tůra celodenním programem spestřená návštěvou horských chat a jeskyní.

Večerní program je po večeři doplněn zpíváním s kytarovým doprovodem v hotelové kavárně či později u táborového ohně.

Ve čtvrtek se část účastníků vypravila opět na horské tůry - ale většina dala přednost "oddychovému" programu a navštívila lesnický skanzen ve Vydrovské dolině při Černém Balogu. Zde jsme si připomenuli že les není jen symbolem života ale životem sám o sobě. Díky němu máme vzduch který se dá dýchat, vodu která se dá pít , zem která rodí a spoustě generací dává les i ochranu, obživu, teplo a stavební materiál. Asi tříhodinová prohlídka skanzenu s naučnými chodníky ,ukázkami lesní techniky, zvěře, muzea,  byla při zvyšující se teplotě ovzduší příjemnou procházkou v krásném prostředí a snad jen předražené jízdné u historického vláčku který oddtud jezdí a kterého jsme chtěli využít, zanechal trochu kaňku na jinak příjemně stráveném dopoledni. Odpolední program nás zavedl do Bystrianské jeskyně kde nás hlavně uchvátily  nádherné syntrové záclony vytvořené na bývalých říčních sedimentech.  V horkém dni jsme se tak mohli rovněž osvěžit v příjemném klima jeskyně a zakoupením suvenýrů a občerstvení v místě návštěvy byl plánovaný čtvrteční program vyčerpán.  Táborový oheň tento den hořel velmi dlouho a i kytara pana Zelíka nezůstala o hodně pozadu. Z toho důvodu jsme si raději nechali posunout snídani o půl hodiny později aby o ni někdo náhodou nepřišel:-)

Páteční program je vyplněn návštěvami známých turistických středisek - Krpáčovo a Tále. Každý z autobusů zajíždí do opačného střediska a všichni zde můžou strávit den s možností koupání, provozováním vodních sportů, golfu, návštěvou  lanového centra, sběrem  hub či do zmíněných středisek dojít přes další hřebenovou tůru od parkoviště Trangoška. Obě centra jsou od sebe vzdáleny occa 4km a během dne většina zúčastněných navštívila obě centra. Snad jen skupina "horalů" trošku podcenila náročnost trasy, či zůstala na hřebeni němá úžasem nad množstvím a velikostí zdejších hřibů a nestihla plánovaný odjezd. Ale večeři jsme stihli všichni a další teplá noc nás hřála stejně jako plamínky večerního ohníčku.

Sobota byla dnem loučení s ubytovateli. Po snídani si balíme věci a čeká nás neméně zajímavý program.  Jedna skupinka nasedá do nafukovacích lodí a splouvá krásně tekoucí řeku Hron, druhá vysedá v Bánské Bystrici kde si prohlíží historické centrum města, navštěvuje místní muzea a památky a třeti skupina s druhým autobusem pokračuje do lázní Turčianské Teplice, kde si prohlíží lázně , městečko a navštěvuje místní aquapark s termální vodou.

Oba autobusy se opět potkáváme v Žilině,  kde si můžeme při odpočinkové zastávce zakoupit dárky z cest pro své blízké či něco pro sebe a za dvě hodiny už jsme doma.

Bylo to krásné ale krátké, poznamenal jeden z účastníků a tak třebas příště zase jeden den přidáme. Myslím, že pobytem v tomto prostředí a pestrým programem jsme všichni udělali něco pro své zdraví, odpočinuli si od každodenních starostí a poznali zase další krásná místa unašich sousedů .

Snad se i v příštím roce zase všichni ve zdraví sejdeme a navštvíme další neméně krásná místa u nás či blízkých sousedů.

Zdeněk Gazdoš