Plesy a zábavy

Není možné při hodnocení sokolského života v prvních dvaceti letech nevzpomenout na  slavné sokolské plesy. Kdo je zažil, musí souhlasit, že byly reprezentační. Bylo málo těch žen, které nepřišly v toaletě. Sál byl do všech podrobností pečlivě připraven. Vždy bylo samozřejmostí, že celý sál byl vyzdoben v určitém rázu. Jednou to byla zimní krajina s tisíci sněhovými vločkami připevněnými na nitích, příště zase krajina v tropech, kde nechyběly palmy. Vždycky byla vyzdobena okna v sále a také jeviště. Kolem půlnoci ještě před plesem jsme ještě stačili umýt podlahu a napastovat parkety.

Vzpomínám na tak velký zájem lidí zúčastnit se plesu, že několik stolů bylo k dispozici na jevišti. A pro hudebníky byla postavena galerie na opačné straně sálu. Hlavním tvůrcem této galerie byl mistr stolařský Antonín Mrlík.

První ples byl maškarní. Vstupné bylo stanoveno na 6 Kč. Dvanáct hudebníků stálo 430 Kč. Bylo natištěno 50 plakátů a 100 pozvánek. Na každém plesu bylo zajištěno jídlo, cukroví, které napekly sokolské ženy. Výzdobu sálu pak používaly další organizace, které pořádaly podobné akce. V roce 2002 byla obnovená tradice Sokolských plesů s velkým úspěchem.